Mis on judo, millal ja kust alguse sai?

Ju-do jaapani keeles tähendab „pehme tee”. Judo on spordiala, mille lõi Jaapani geniaalne pedagoog  Jigoro Kano (1860-1938) üle 100 aasta tagasi, võttes aluseks jaapani samuraide käsitsivõitluse erinevad stiilid. See on kasvatusliku iseloomuga huvitav kahevõitlusala, mida ka Euroopa tunneb nüüdseks juba üle viiekümne aasta. Judo looja, J.Kano,  sõnul on tänapäeval judol kolm peamist eesmärki: arendada sportlase kehalisi võimeid, treenida tema mõtlemisvõimet ja arendada inimeses võitleja omadusi. Et judo sünnimaa on Jaapan, on mõistetav, et võtete nimetused on sealt pärit. Rahvusvaheline suhtlemine judos toimubki jaapanikeelse terminoloogia abil, mis on leidnud tunnustust judoharrastajate enamuse hulgas.

Judot võib pidada maailma levinuimaks kahevõitlusalaks. Maailma Judoliitu kuulub hetkel 182 riiki. Euroopas harrastab judot üle kahe miljoni inimese.

Millal jõudis judo Eestisse?

Eestis võib pidada judo sünniaastaks 1969. aastat. Eesti judot koondav katusorganisatsioon loodi aastal 1972, siis veel Sambo ja Judo Föderatsiooni nime all. Olümpialalaks sai judo 1964. aastal. Eestis tegutseb hetkel 31 judoklubi ning neis harrastab judot ca. 3000 inimest.